UCZNIOWIE NA SPEKTAKLU "CHŁOPCY Z PLACU BRONI"

 

Spektakl „Chłopcy z Placu Broni”

 

            W minionym tygodniu, 15 października 2019 roku, uczniowie klasy V i VI pod opieką Pani Martyny Beski, Pani Małgorzaty Studniarek i Pani Kamili Mumot pojechali do Centrum Promocji Kultury w Drezdenku, aby obejrzeć spektakl „Chłopcy z Placu Broni” będący adaptacją przetłumaczonej na ponad czterdzieści języków powieści Ferenca Molnara. Inscenizacja została przygotowana przez  aktorów Teatru „Artenes” z Wrocławia.

Ta niezwykła historia od lat wzrusza i motywuje do zadumy nad przewrotnym losem człowieka. Ernest Nemeczek i jego koledzy, czyli Janosz Boka, Barabasz, Czele, Czonakosz podejmują wiele działań, by stworzyć swoją  „małą podwórkową ojczyznę” , czyli miejsce, z którym czuli się bardzo mocno związani emocjonalnie. Plac Broni stanowił dla nich bezpieczną, oswojoną przestrzeń, azyl, gdzie dorastali, kształtowali charaktery, postawy i wartości. To na Placu Broni uczyli się siebie nawzajem, mierzyli się z własnymi słabościami, sprawdzali własne możliwości i granice. Uczyli się życia.

            Mimo że powieść powstała wiele lat temu, jednak jej wymowa jest aktualna także dzisiaj. Przyjaźń, lojalność, uczciwość i szlachetna współpraca to wartości, za które walczyli chłopcy z Placu Broni. Najsłabszy i najmłodszy Nemeczek okazał się najodważniejszy, a jego poświęcenie dla przyjaciół i ukochanego miejsca przyczyniło się do choroby i śmierci. Ten mały chłopiec w obronie własnych przekonań poświęcił to, co najcenniejsze – życie.

            Wszyscy młodzi widzowie obejrzeli tę historię z wielką uwagą, ale i smutkiem. I choć bynajmniej piątoklasiści mieli nadzieję, że historia Nemeczka skończy się inaczej to jednak reżyser przedstawienia wiernie zilustrował losy małego bohatera. Tym samym wielu widzów tych młodszych i tych nieco starszych odczuło empatię i wzruszenie.  A to ważne i potrzebne wartości, o których nie możemy zapominać.

Przestawienie należy zaliczyć do udanych! Było warto pojechać i zobaczyć interpretację wrocławskich aktorów młodego pokolenia, bo obcowanie z kulturą zawsze wyzwala emocje, które sprawiają, że obrazy zostają zapamiętane na długo, być może na całe życie.

Zadowoleni widzowie spektaklu