WYCIECZKA DO GRODU KRAKA

 

WYCIECZKA DO GRODU KRAKA
 
W dniach od 12 do 14 kwietnia 2016 r. uczniowie klas IV-VI wraz z opiekunami:
p. Zdzisławą Piątek, p. Wiolettą Tecław i p. Małgorzatą Smaruj uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Krakowa, Zakopanego i Częstochowy. Uczniom towarzyszyli również rodzice p. Edyta i Zbigniew Bilscy, p. Sylwia i Krystian Kawczyńscy, p. Anna Konek i p. Wioletta Biatkowska.
Pierwszego dnia, tuż po przyjeździe rozpoczęliśmy zwiedzanie Krakowa. Pod Kopcem Kościuszki spotkaliśmy się z panem przewodnikiem, który oprowadził nas po mieście. Następną atrakcją turystyczną był dziedziniec Collegium Maius – głównej i najstarszej siedziby Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Wolnym krokiem, podziwiając Stare Miasto, skierowaliśmy się ku Bramie Floriańskiej. Następnie podążyliśmy do ponad siedemsetletniej gotyckiej świątyni- Kościoła Mariackiego. W jej wnętrzu podziwialiśmy przepiękne sklepienie, rzeźby i witraże. Największą uwagę zwiedzających, skupił jednak na sobie imponujący ołtarz Wita Stwosza.
Punktualnie o 12.00 zebraliśmy się na Rynku, by wysłuchać hejnału z Wieży Mariackiej. Sprzed kościoła udaliśmy się na obiad do restauracji „Pod Sukiennicami”. Po posiłku o godzinie 16.00 ruszyliśmy na spacer, dotarliśmy do bliskiej sercom milionów Polaków ulicy Franciszkańskiej, by spojrzeć w papieskie okno. Następnie udaliśmy się na Rynek Krakowski- największy średniowieczny plac Europy. W stylowych kramach Sukiennic zakupiliśmy pamiątki z Krakowa.
Drugiego dnia zaraz po śniadaniu wyjechaliśmy do Zakopanego. Tatry przywitały nas przepiękną pogodą. Wielką atrakcją był wjazd kolejką linową na Kasprowy Wierch. Mogliśmy podziwiać ośnieżone jeszcze o tej porze roku szczyty gór. Widoki zapierały dech
w piersiach. Następnie z panem przewodnikiem zwiedzaliśmy urokliwe miejsca Zakopanego. Niektórzy mieli okazję zobaczyć góry po raz pierwszy w życiu.
Trzeci dzień rozpoczął się od spotkania z ziejącym ogniem legendarnym smokiem wawelskim. Po sesji fotograficznej przy smoku ruszyliśmy do katedry. Tam zachwycały nas królewskie sarkofagi, późnorenesansowe stalle, cudowny czarny krucyfiks królowej Jadwigi, renesansowa kaplica Zygmuntowska oraz późnogotycka kaplica Świętokrzyska. Schodami z zakrystii udaliśmy się na wieżę Zygmuntowską, skąd podziwialiśmy rozległą panoramę Krakowa oraz wiszący pośród pięciu innych, największy polski dzwon- Zygmunt. Następnie prężnym krokiem ruszyliśmy w stronę kościoła ojców Paulinów na Skałce.
Z żalem żegnaliśmy Kraków, który odcisnął w naszych sercach swój ślad. Wszyscy uczestnicy zgodnie oświadczyli, że odwiedzą go ponownie.
Musieliśmy jednak zaraz po obiedzie wyjeżdżać, ponieważ w drodze powrotnej zatrzymaliśmy się jeszcze w Sanktuarium Maryjnym w Częstochowie.
Tyle ciekawych miejsc w tak krótkim czasie to nie lada wyczyn, ale wszyscy byli bardzo zadowoleni. Wycieczka dała każdemu wiele radości i duży zastrzyk  wiedzy.  
                                                                                                                           
                                                                                                                          Wioletta Tecław- nauczycielka Szkoły Podstawowej w Pęckowie
 

 


Galeria: