ŚWIĘTO SZKOŁY

 

15 lutego 1943 r. to dzień  śmierci Naszego Patrona- Józefa Noji. Wydarzenie to na stałe zapisało się w kalendarzu uroczystości Szkoły Podstawowej im. Józefa Noji w Pęckowie.  

Dzień Patrona, pomimo pandemii, przybrał uroczysty charakter. Zaraz po wejściu do szkoły można było zapoznać się z fotografiami Józefa Noji zaprezentowanymi na gazetce.

Józef Noji urodził się w Pęckowie. Brał udział w wielu zawodach sportowych- najczęściej zajmował I miejsca. Reprezentował Polskę na Olimpiadzie w Berlinie w 1936 r. Podczas II wojny światowej, za osiągnięcia sportowe, dwukrotnie zaproponowano mu podpisanie Volkslisty, co spotkało się z jego odmową. Józef Noji włączył się również w działania niepodległościowe, przez co został zatrzymany i osadzony na warszawskim Pawiaku, a później przetransportowany do obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie został rozstrzelany. Postawa patrona pokazuje, że był nie tylko wielkim sportowcem ale i patriotą.

18 lutego 2021 r. uczniowie klas I-III ubrali się w piękne stroje galowe, okazując  w ten sposób postawę patriotyczną. Przygotowali też piękne wiersze ku czci naszego patrona. Chętni prezentowali je na forum swojej klasy.

Samorząd Uczniowski przygotował film przedstawiający najważniejsze informacje z życia Józefa Noji, który został odtworzony wszystkim uczniom- zarówno uczącym się w szkole stacjonarnie, jak i tym pracującym w domu zdalnie.

Uczniowie z klas IV- VIII otrzymali zadanie utworzenia testów w Microsoft Forms. Dotyczyły one wiedzy o Józefie Noji, oraz naszej szkoły. Tworząc zadania, uczniowie mogli skorzystać z ubiegłorocznych prezentacji przygotowanych na Święto Szkoły. Uczniowie klas IV i V opracowali test dla uczniów klasy VI, klasa VI dla IV i V, a klasy VII i VIII zrobiły takie testy sobie nawzajem.

Tradycyjnie już odbył się w naszej szkole test wiedzy o Józefie Noji. W tym roku, ze względu na edukację zdalną, miał on formę testu internetowego za pośrednictwem MS Forms. Utworzona została baza pytań, na które chętni musieli znaleźć odpowiedzi w książce Franciszka Grasia pt. „Józef Noji- Sportowiec i patriota.”. Wyniki tego konkursu prezentują się następująco:

I. miejsce – Karolina Piontek, kl. VIII,

II. miejsce – Tadeusz Biniak, kl. VI,

III. miejsce – Stanisław Biniak, kl. VIII.

Odbył się także konkurs plastyczny w trzech kategoriach: I-III, IV-VI, VII-VIII.  Polegał on na wykonaniu plakatu przedstawiającego rozumienie patriotyzmu w kontekście Józefa Noji. Poniżej wyniki konkursu:

a.       kategoria I-III

I. miejsce –  Karina Kaźmierczak

II. miejsce – Paulina Kopka

III. miejsce – Ewelina Michałek

b.      kategoria IV-VI

I. miejsce –  Tadeusz Biniak

II. miejsce – Kajetan Niścior

III. miejsce –  Karolina Sikora

c.       kategoria VII-VIII

I. miejsce –  Karolina Piontek

II. miejsce –  Noemi Buśko

III. miejsce – Stanisław Biniak

Kolejne Święto Szkoły przeszło do historii. Biorąc udział w uroczystości, daliśmy wyraz uznania dla WIELKIEGO PĘCKOWIANINA , SPORTOWCA, PATRIOTY – JÓZEFA NOJI. Uczniowie bogatsi w wiedzę o swoim patronie zakończyli dzień nauki – nauki tradycji i patriotyzmu.

 Szymon Helwich


Galeria: