DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI

 

Dzień Kolorowej Skarpetki w Szkole Podstawowej im. Józefa Noji w Pęckowie

 

 

21 marca jest kolorowy nie tylko z powodu pierwszego dnia wiosny! To właśnie tego dnia obchodzimy Dzień Kolorowej Skarpetki. Z tego powodu Szkoła Podstawowa im. Józefa Noji w Pęckowie wzięła udział w szkolnej akcji, poprzez założenie „skarpetek nie do pary” w poniedziałek, 22 marca, jako wyraz radości, tolerancji  i solidarności z osobami z Zespołem Downa. Uczniowie szkoły udostępnili zdjęcia na swoich forach społecznościowych zachęcając innych do wzięcia udziału w wydarzeniu.

Data obchodów Dnia Kolorowej Skarpetki jest symboliczna. Przypada on na 21. dzień 3. miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21. parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej choroby.

Dzień Kolorowej Skarpetki w naszej szkole jest obchodzony od wielu lat. Święto to ustanowiono w 2005 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Down Syndrome International (DSI), mając na celu budowanie świadomości na temat tego, czym jest Zespół Downa, a także tolerancji i wrażliwości na potrzeby osób nim dotkniętych.

Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.